Bez jakich elementów armatury nie może się obyć żadna łazienka?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu czy domu. Korzysta z niej cała rodzina, często w różnym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby łazienka była funkcjonalna i dostosowana do każdego użytkownika. Podpowiadamy, jakie elementy armatury wybrać, aby łazienka spełniała swoje zdanie perfekcyjnie.

 

Czym jest armatura łazienkowa?

Armatura łazienkowa to inaczej określenie na pomocnicze wyposażenie instalacji wodnej. Jej główny element stanowią baterie łazienkowe, które są niezbędnym elementem wanny, umywalki, bidetu oraz prysznica. Dzięki nim możliwe jest doprowadzenie wody do urządzeń sanitarnych oraz korzystanie z każdego z nich zgodnie z ich przeznaczeniem. Oczywiście dopełnieniem każdej baterii jest dodatkowy osprzęt, który stanowią uszczelki, głowice i wylewki. Bez nich nie byłoby możliwe korzystanie z baterii łazienkowych. Warto podkreślić, że na rynku dostępne jest kilka rodzajów baterii dostosowanych do każdego wnętrza, łączących nowoczesny design oraz spełniające oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej wymagających użytkowników.

 

Kabina prysznicowa czy wanna?

Ważnym elementem armatury łazienkowej, bez którego praktycznie nie można się obyć jest wanna lub kabina prysznicowa. W zależności od preferencji, ale również wielkości łazienki można wybrać rozwiązanie, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale też wpisze się w ogólny design wnętrza. Wanna sprawdzi się wśród miłośników gorących kąpieli, którzy po ciężkim i wyczerpującym dniu chcą zrelaksować się lub po długim treningu ulżyć w bólu naciągniętym mięśniom. Wanna to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w większych łazienkach, gdzie możliwe będzie ich wyeksponowanie oraz montaż. Można wtedy wybrać kilka baterii łazienkowych od okazałych, ale nieco droższych baterii stojących po tradycyjne baterie ścienne.

Prysznic z kolei to rozwiązanie idealne do mniejszych łazienek oraz dla osób, które cenią sobie szybkie kąpiele. Elementem prysznica zyskujących na popularności są deszczownice, ale też urządzenia masujące, dzięki którym można zrobić wodny, relaksujący masaż bez wychodzenia z domu.

 

Jak wybrać idealną umywalkę?

Zobacz również: Wanna czy kabina prysznicowa - co wybrać?

Umywalka to kolejny ważny element wyposażenia łazienki. Pozwala zadbać o higienę rąk, ale też zębów czy innych partii ciała. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów umywalek, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Wciąż popularne są umywalki wolnostojące na nóżkach lub zawieszane do ściany. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób wybiera umywalki nablatowe, które montuje się na drewnianych, marmurowych blatach wraz z baterią ścienną lub stojącą. Zaletą umywalek wolnostojących jest to, że zajmują one mniej miejsca w porównaniu z umywalką nablatową i sprawdzają się idealnie w mniejszych łazienkach. W przypadku większych pomieszczeń zaleca się montaż nawet dwóch umywalek nablatowych, które pozwolą jednocześnie korzystać dwóm osobom z łazienki.

Wróć