Ciemna podłoga i biała listwa? Kilka słów o doborze listew

Aranżacja wnętrz nie jest łatwym zadaniem. Coraz częściej decydujemy się na samodzielne urządzenie wnętrz, co może sprzyjać pojawieniu się pewnych problemów. Nie zawsze rozwiązania podejrzane w katalogu muszą sprawdzić się w naszym domu lub w mieszkaniu. Tak jest w przypadku nowoczesnych aranżacji i łączenia różnego koloru podłóg oraz ścian za pomocą tradycyjnych listew przypodłogowych. Wyjaśniamy, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru koloru i rodzaju listew.

 

Jaką funkcję pełnią listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe nie są jedynie elementem dekoracyjnym. Służą one także w celu zamaskowania szczeliny dylatacyjnej, która znajduje się pomiędzy podłogą i ścianą. Jest ona niezbędnym zabezpieczeniem przed wypaczeniem podłogi, które może być spowodowane nieprężeniami wzdłużnymi ścian.

 

Jakie są zasady doboru listew przypodłogowych?

Tradycyjnie dobiera się szerokość i kolor listew przypodłogowych względem koloru oraz rodzaju podłogi. Dlatego w przypadku tradycyjnych parkietów i podłóg drewnianych najczęściej stosowane są spójne pod względem materiału i koloru listwy przypodłogoweW przypadku podłóg ciemnych najczęściej wybiera się listwy o mniejszej szerokości, choć jest wyjątek od tej reguły. Szerokie listwy mogą dobrze prezentować się z ciemną podłogą, gdy mamy do czynienia z wysokimi wnętrzami np. w starych kamienicach. Jasne podłogi zestawiane są z szerszymi listwami przypodłogowymi.

 

Coraz częściej wyznacznikiem wyboru listew przypodłogowych są nowoczesne trendy aranżacji wnętrz. Różnią się one nieco od obowiązujących przez lata zasad, uwzględniając m.in. nowoczesne i funkcjonalne listwy przypodłogowe rdzeniowe. W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości listwy przypodłogowe firmy Doellken, które wyróżnia nie tylko wyjątkowo estetyczny wygląd, ale także wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Decydując się na modne zestawienia kolorystyczne, warto wybrać produkt, który cechuje estetyka wykonania, łatwość montażu oraz możliwość łączenia z różnymi rodzajami podłogi. Listwy rdzeniowe firmy Doellken to doskonały wybór nie tylko ze względu na uniwersalne zastosowanie, ale także wpływającą na jego funkcjonalność budowę. Rdzeń listwy wykonany został z płyty HDF. Z zewnątrz listwy pokryte są odpornym na różnego rodzaju uszkodzenia bezchlorkowym tworzywem. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w wielu wnętrzach o przeznaczeniu mieszkalnym oraz użytkowym. Listwy Doellken są produktem nowoczesnym, który cechuje wyjątkowy design. Co więcej, ich montaż nie wymaga zastosowania m.in. narożników.

 

Biała listwa do ciemnej podłogi - kiedy warto zastosować to rozwiązanie?

Zobacz również: Wybór pomieszczenia na łazienkę - z oknem czy bez?

W przypadku nowoczesnych wnętrz połączenie ciemnej podłogi i białej listwy może dodać pomieszczeniom wyjątkowego uroku i stać się jednym z głównych elementów dekoracyjnych. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie najlepiej komponuje się z:

  • białymi ścianami,
  • ścianami w odcieniach szarości i innych kolorów, które pasują do koloru podłogi,
  • białymi drzwiami i białymi ościeżnicami,
  • spójnymi pod względem kolorystycznym meblami.

 

Łączenie białych listew i ciemnej podłogi z innym kolorem drzwi oraz wyrazistymi meblami i kolorowymi dodatkami może powodować, że aranżacja stanie się nieco zbyt wyrazista, co może odbijać się negatywnie na naszym samopoczuciu.

Wróć