Na co zwracać uwagę przy projektowaniu małych łazienek?

Małe pomieszczenia w budynkach mieszkalnych zawsze stanowią wyzwanie dla inwestora oraz architekta. Dotyczy to szczególnie tak ważnego miejsca, jak łazienka. Problem ten dotyczy w szczególności mieszkań z rynku wtórnego, gdzie przeniesienie przełączy oraz odpływów wiąże się z dużą ingerencją w instalację hydrauliczną.

 

Dobór koloru ścian oraz płytek

Kolor ścian w małym pomieszczeniu powinien być jednocześnie jasny, ale też ciepły. Z tego powodu warto pomalować je na kremową biel lub pastelową, delikatną żółć. Powiększą optycznie przestrzeń i pozwolą zachować przyjazny, ciepły charakter łazienki. Podobną zasadną należy kierować się, wybierając kolor płytek ceramicznych. Nie należy opierać się na zasadzie kontrastu, ponieważ zderzenie odcienia pastelowego z bardziej wyraźnym błękitem lub czerwienią może okazać się drażniące, lub przytłaczające.

 

Rozmiar oraz kształt lustra

Tym, co pomaga optycznie powiększyć rozmiar każdego małego pomieszczenia, jest lustro. Z tego powodu warto wybrać odpowiednio duże, w którym będzie można się swobodnie przejrzeć. Można je również odpowiednio zaakcentować dobierając odpowiednią do charakteru wnętrza łazienki ramę. Może być ona stylizowana na antyczną i prostokątna, ale także złożona z minimalistycznego, metalowego stelaża. Lustrzane powierzchnie mogą być także umiejscowione na drzwiczkach od szafek. 

 

Umiejscowienie wanny, umywalki oraz lustra

Podczas wyboru lustra do małej łazienki należy przemyśleć jego umiejscowienie, aby spełniało swoją funkcję. Umieszczenie go bezpośrednio przed drzwiami łazienki jest niezwykle popularnym, choć nierzadko powoduje, że łazienka wydaje się mniej przestrzenna. Efekt ten zostaje uwydatniony, jeżeli drzwi są nieodpowiednio dobrane do reszty wystroju, zaniedbane lub obwieszone ręcznikami oraz odzieżą. 

O wiele lepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie lustra wraz z umywalką na ścianie bocznej, a wanny naprzeciwko drzwi wejściowych. Szczególnie dlatego, że ściana nad wanną często jest pusta. Jeżeli zostanie ozdobiona dekoracją np. w postaci pustej ramy lustra, pozwoli to dodać charakteru wnętrzu, ale też zachować jego odpowiednie proporcje. 

 

Niezwykłe wyzwanie projektowe

Zobacz również: Wykorzystanie technologii 3D przy projektowaniu łazienek

Mała, odpowiednio zaprojektowana łazienka może z pewnością wyglądać efektownie, a przy tym nie tracić na funkcjonalności. Paradoksalnie pozwala też na lepsze zagospodarowanie przestrzeni niż duże pomieszczenia. Jednak wiele zależy w tym przypadku od inwencji projektanta oraz otwartości potencjalnych mieszkańców.

Wróć