Wybór pomieszczenia na łazienkę - z oknem czy bez?

Standardy budowlane stale się zmieniają. Zmienia się też moda, dlatego coraz rzadziej spotykamy tzw. ślepe łazienki. Rozwiązanie to nie ma jednak samych wad, dlatego warto wziąć je pod uwagę w przypadku dopasowywania projektu domu do indywidualnych potrzeb. Dowiedz się więcej na temat zalet i wad łazienki z oknem oraz łazienki bez okna, aby móc dokonać właściwego wyboru.

 

Jakie wady i zalety ma łazienka z oknem?

Łazienki z oknem to standard w przypadku nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Coraz częściej mamy także możliwość zakupu mieszkania od dewelopera, którego projekt uwzględnia okno w łazience. W starszym budownictwie trudno o odpowiednio doświetlone naturalnym światłem łazienki, co często zniechęca nas do ich zakupu. Czy faktycznie „ślepa” łazienka to ogromny problem? Niekoniecznie, ale zacznijmy od przedstawienia zalet oraz wad łazienek z oknem.

 

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje specyficzny mikroklimat. Wysoka wilgotność i temperatura powodują, że okno i wpadające przez nie świeże powietrze wspomagają działanie wentylacji grawitacyjnej, chroniąc przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzyba. To jedna z największych zalet łazienek z oknem, które można dokładnie przewietrzyć po kąpieli i tym samym szybko pozbyć się pary wodnej. Zaletą okna w łazience jest też naturalne doświetlenie pomieszczenia, co pozwala m.in. na wykonanie w łazience perfekcyjnego makijażu. Z drugiej strony okno (zwłaszcza znacznych rozmiarów) może powodować problemy. Jednym z nich jest konieczność pamiętania o jego osłonięciu w celu zyskania prywatności. Problem może stanowić też „uciekanie” ciepła przez okno, co powoduje wzrost wydatków na ogrzewanie. Można go jednak łatwo rozwiązać, wymieniając okno na nowe, bardziej szczelne, pamiętając o tym, że nadmierna szczelność okna może wpływać też na naszą niekorzyść, sprzyjając np. zawilgoceniu pomieszczenia i cofaniu się spalin z przewodów kominowych w przypadku nieprawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej. Łazienka z oknem to marzenie nie tylko osób, które przez wiele lat zamieszkiwały w blokach z wielkiej płyty. Nowoczesne wyposażenie łazienek oraz modne aranżacje zdecydowanie lepiej prezentują się w naturalnym świetle, a możliwość podziwiania pięknego widoku za oknem lub rozgwieżdżonego nieboskłonu podczas kąpieli to dodatkowy atut, który powoduje, że wybieramy projekty, przewidujące okno w łazience.

 

Jakie wady i zalety ma łazienka bez okna?

Zobacz również: Nie tylko biel. Przykłady ciekawych kolorów dla łazienek

Brak okna w łazience może sprzyjać jej nadmiernemu zawilgoceniu, zmniejszać efektywność działania wentylacji grawitacyjnej oraz utrudniać prawidłowe doświetlenie pomieszczenia. Tego typu pomieszczenia pozbawione okien wydają się także znacznie mniejsze, niż są w rzeczywistości. Nie mają jednak samych wad, a problemy, jakie powoduje brak okna, można rozwiązać na wiele sposobów, m.in. odpowiednio planując aranżację łazienki. Zaletą wyboru pomieszczenia bez okna na łazienkę jest możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału nawet niewielkiej przestrzeni. Brak okna pomaga w przypadku niewielkiego montażu, pozwalając np. na montaż małej wanny i prysznica lub dużej wanny z parawanem nawannowym. Co więcej, łazienka bez okna gwarantuje pełną intymność, jest bardziej ustawna oraz łatwiej utrzymać w niej optymalną temperaturę.

 

Podczas wyboru pomieszczenia na łazienkę warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz metraż pomieszczeń. Brak okna w małej łazience sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej ustawne, co ma wpływ na jego funkcjonalność.

Wróć